نقد و بررسی انیمیشن اسکوب 2020

دسته بندی

اشتراک گذاری

 

انیمیشن اسکوب دو در ایران

 

آنطور که در دنیا شناخته شده است شناخته شده نیست و هاله کمرنگی از آوازه جهانی آن در میان ایرانیان وجود دارد.

با اینکه کارتون اسکوبی دو زمان پیش از انقلاب از تلویزیون پخش میشد هرچند زمان بسیار کمی پخش شد و بعد از آن هم با وقوع انقلاب , تلویزیون بیشتر از آنکه به انیمیشن‌های آمریکایی بپردازد به اثرها آسیایی و اروپایی توجه داشت.

به همین بهانه تاکنون هرگز هیچ یک از سریال‌های اسکوبی دو از رسانه ملی پخش نشده است و فقط تک و توک اثر ها سینمایی این فرنچایز در بعضی شبکه‌های سیما پخش شده‌اند.

امروزه بیشتر اشخاصی که در کشور ایران اسکوبی دو را می شناسند یا این که با آن از روش شبکه‌های ماهواره‌ای ترکیه‌زبان که در ده سال هفتاد و هشتاد در ایران اشاعه داشت آشنا شده‌اند و یا این که حدود بیست سال پیش با ساخته شدن فیلم سینمایی اسکوبی دو با آن رو در رو شده‌اند.

در چندین سال اخیر ولی با زیاد شدن انیمیشن‌های سینمایی اسکوبی دو و دوبله شدن بیشتر آنان , این کاراکتر بیش تر از پیش برای ما ایرانیان شناخته شده‌است البته کماکان آن محبوبیتی که بایستی داشته باشد را ندارد، علت چیست؟ احتمال دارد برایتان جذاب باشد علت این قضیه را می‌توان با کنکاش به کارتون جدید این اثر نیز دریافت.

انیمیشن اسکوب 1

داستان انیمیشن اسکوب

آشنایی شگی با یک سگ ولگرد که اورا اسکوبی ( اسکوب ) می­نامد آغاز روایت انیمیشن اسکوب است . در اولِ شناخت شگی با اسکوب آن­ها به یک ضیافت هالووین می­روند که پس از ضیافت هالووین شکلات­های شگی با شیطنت‌های همسن و سال هایش به باطن یک منزل تسخیر شده به اسم «خانه ریگبی» پرت می­شوند.

با آشنا شدن شگی با سه نفری که با نیز دوست می باشند , آغاز ماجراجویی­های قهرمانانه شگی و اسکوبی و سه دوست دیگر به اسم فرد , الما و دافنی می­شود . این ماجراجویی­ها ادامه دارد تا آن­جا که شگی و اسکوبی به دلیل ناکارآمدی ‌شان در مجموعه ماجراجویانه به وسیله سرمایه‌گذار جدید وارد گروه به اسم سایمون , اخراج می شوند.

اسکوبی و شگی در ادامه داستان به دنبال اثبات کردن خودشان میباشند . «انجمن رازها» , اسم انجمن ماجراجویانه‌ی آن ها صحیح زمانی که می خواهد به یک کسب و فعالیت تبدیل شود , تصمیم می گیرد تا شگی و اسکوبی را کنار بگذارد.

مجموعه کاراگاهی آن ها که کارشناس در کارها ماورالطبیعه و کشف هیولاها و روح‌های دروغین آن می باشند در غایت با پیوستن شگی و اسکوب مجدد کارش را استارت می کند و تبدیل به یک کسب و کار می‌شود. ولی ماجرا فیلم هجمه‌ی متعددی از خرده داستان­هایی است که در‌این بازه‌ی هنگامی حادثه می­افتد.

پوستر انیمیشن اسکوب

در همان ابتدای داخل شدن به منزل ریگبی شخصیت‌های ترسوی شگی و اسکوب علیه شجاعت فرد , الما و دافنی قرار میگیرد . الما شخصیتی منطقی و باذکاوت است . شخص از شجاعتش به کار گیری می­کند . و اما محبت­ها و بشر دوستی­های دافنی است که تیم آن­ها را کنار هم نگه می­دارد.

اگر با توجه بیشتری واکنش­های شخصیت‌ها را بررسی کنیم , آن ها در همان واقعه اول در خانه‌ی ریگبی و شکلات‌های هالووین خودشان را نشان می دهند . شگی و اسکوبی توی گنجه از واهمه روح قلابی قایم می­شوند . فرد به دنبال این است تا راهی پیدا نماید.

الما روی سقف اهرمی را می‌بیند که به روح وصل شده و قلابی بودن آن را تشخیص میدهد . نکته این جاست که درصورتی که فیلم در جایی یک نقطه‌ی عالی پیدا کرده , سریع از آن رد شده و نقاط بی‌ربط دیگری را در ماجرا جای داده است.

به همین جهت است اگر با دید منصفانه‌ای به فیلم نگاه شود , میشود سکانس‌ها و یا دیالوگ‌ها و تصویرهایی را در کارتون پیدا کرد که ارزش روایی و سینمایی داشته باشند.جذابیت فیلم را بیشتر نمایند ولی آن قدر ضعف در ساختار و بافت مفهومی و چه بسا فیلم‌سازی و دیگر عنصرها فیلم مثل موسیقی، طراحی بصری و فیلم‌نامه وجود دارد که می شود به راحتی بیان کرد انیمیشن اسکوب که در نهایت نمیشود از آن حتی تحت عنوان یک برنامه کودک میانگین یاد کرد.

امتیاز انیمیشن اسکوب در IMDB پنج از ده است.

 

اشتراک گذاری