جوایز«دیوید دی دوناتلو» به صورت مجازی اهدا شد

دسته بندی

اشتراک گذاری

جوایز«دیوید دی دوناتلو» به صورت مجازی اهدا شد
سینمای ایتالیا که پیش از شیوع کرونا موقعیت موفقی داشت بعد از عصر تعطیلات کرونایی با برگزاری مراسم آنلاین اهدای جوایز دیوید دی دوناتلو که از بزرگ‌ترین جوایز فیلم مرز و بوم است , جان دوباره‌ای گرفت .

مراسم همین سال که شصت‌وپنجمین سالگرد اهدای این جوایز بود , عصر روز گذشته فارغ از گلیم بافت قرمز رنگ و در حالی برگزار شد که ستاره‌ها به صورت آنلاین در آن حضور داشتند و مراسم از شبکه «رأی» به نمایش درآمد . مراسم صرفا یکسری روز بعداز ورود ایتالیا به فاز دوم قرنطینه و در حالی برگزار شد که تهیه‌کنندگان محلی درگیر سازمان‌دهی پروتکل‌های ایمنی و برنامه‌ریزی آغاز مجدد فیلمبرداری پروژه‌ها در ماه ژوئن می‌باشند .

فیلم درام جنایی «خائن» ساخته مارکو بلوچیو که روایت اولیه عضو بالارتبه مافیا را تعریف می‌نماید که قسم و سوگند بی سروصدا مافیای سیسیلی را ناکامی , چیره بزرگ شصت‌وپنجمین جوایز داوید دی دوناتلو ایتالیا , متساوی اسکار این مملکت بود .

این فیلم پیروز شش جایزه از جمله شایسته ترین فیلم , شایسته ترین کارگردانی و همینطور یک سری جایزه برای بازیگران شد . این فیلم جایزه شایسته ترین نمایشنامه غیراقتباسی را هم برای بلوچیو٬ لودوویکا رامپولدی و وایلا سانتلا پیروزی و تحت عنوان موفق جایزه شایسته ترین بنا کردن نیز معرفی شد .

بلوچیو که یکی‌از کارگردان‌های کار کشته سینمای ایتالیا است , از خانه‌اش درین مراسم آنلاین کمپانی کرد و اظهار کرد : آرزوی اینجانب این است که جامعه فیلم ایتالیا مجدد بتواند آغاز به عمل نماید . اینجانب ۸۰ سال دارم و امیدوارم بتوانم یک سری فیلم دیگر بسازم .

یاسمین ترینکا برای «الهه ثروت» شایسته ترین هنرپیشه زن شد و پی‌یر فرانچسکو فاویانو برای «خائن» شایسته ترین هنرپیشه مرد خوانده شد .

شایسته ترین بازیگران کامل کننده نیز والریا گالینو برای «۵ شایسته ترین عدد است» و لویجی لو کاسیو برای «خائن» تعیین شدند .

در واقع بخش هنرپیشه تکمیل کننده بزرگ‌ترین سورپرایز جوایز را در بر داشت و در حالی که توقع می رفت روبرتو بنینی بتواند برای اجرای نقش ژپتو در «پینوکیو» ساخته ماتئو گارونه پیروز جایزه شود , این هنرپیشه به لویجی لو کاسیو که در «خائن» نقش یک کدام از رییس‌های مافیا یعنی سالواتوره کونتورنو را ایفا می کرد شکست .

جایزه شایسته ترین کارگردان نخستین به رحیم بهویان برای «بنگلا» رسید و «مارتین ادن» متن موریتسیو بروچی و پیترو مارسلو جایزه شایسته ترین فیلم نوشت اقتباسی را از آن خویش کرد .

«پینوکیو» نیز ۵ جایزه پیروزی که مشتمل بر شایسته ترین پباده سازی ساخت , پباده سازی لباس٬ چهره‌پردازی٬ پیرایش موی و جلوه‌های ویژه بود .

جوایز دیوید ۱۶۰۰ رای‌دهنده داراست و مارکو بلوچیو کارگردان قادر با درام جنایی «خائن» که بوسیله سونی در ژانویه در آمریکا منتشر شد , در ابتدا نامزدهای این مراسم قرار داشت .

متئو گارونه با لایو اکشن «پینوکیو» از سایر نامزدهای دارای اهمیت بود و در کنار آن عنوان ها مختلفی از جمله «رومولوس و ریموس : اول شاه» ساخته متئو رووره تحت عنوان یک کارگردان تازه‌کار و «مارتین ایدن» ساخته پیترو مارسلو قرار داشتند . فیلم «پیراناها» که داستانش در ناپل به وقوع می‌پیوندد نیز در بخش شایسته ترین فیلم از نامزدها بود .

فیلم جنایی دیگر که داستانش در ناپل رخداد میفتد «۵ شایسته ترین عدد است» با نقش‌آفرینی تونی سرویلو بود که توانست ۹ نامزدی اخذ جایزه دیوید را کسب نماید . این فیلم اول تجربه کارگردانی ایگور تووری تصویرگر است .

پیرا دتاسیس رییس آکادمی فیلم ایتالیا که مسئولیت سوق‌دهی جوایز دیوید را بر عهده دارااست اعلام کرد : چیزی که دوست دارم ادغام نسل‌هایی است که یکدیگر را پذیرش می نمایند . جوایز این سال واقعاً نمایانگر بهترین‌های سینمای ایتالیا پیش از پاندمی است , هنگامی که سینماهای محلی واقعاً اوضاع خیر داشتند و بیشتراز ۳۰ درصد از باکس‌آفیس محلی را به خویش اختصاص می‌دادند . »

پائولو دل براکو رییس شبکه «رأی» که بازوی فیلم این شبکه تلویزیونی است , اذعان کرد : «رای» با پخش کردن این جوایز شعله سینمای ایتالیا را زنده نگه میدارد . حساس است که ارتباط در میان مخاطبان و فیلم‌ها محافظت بشود , چه بسا با وجود این‌که پخش این برنامه از منظر تعداد بینندگان ممکن است ریسک باشد .

این جوایز قرار بود ۳ آوریل برگزار شود که در غایت به ۸ ماه می فارغ از گلیم قرمز رنگ و شرکت‌کننده موکول شد . فقط کارلو کونتی در استودیو اجرا کننده مراسم بود .

جایزه شایسته ترین مجموعه مستند به آگوستینو فرانته برای «سلفی» رسید که ماجرا دو مرد ایتالیایی را تعریف می‌نماید که در ناپل بزرگ میگردند . نکته تعجب آور اینجا بود که مغایر دیگر بخش‌ها , چیره بخش مجموعه مستند لایق نقص‌ سخنرانی جدا می داند نشد .

جایزه شایسته ترین فیلم فرنگی مراسم از پیشین اعلام شده بود و اهدا شد . این جایزه برای «انگل» به بونگ جون – هو کارگردان کره‌ای رسید که یکسری ماه پیش غالب جایزه شایسته ترین فیلم اسکار و شایسته ترین فیلم فرنگی اسکار نیز شده بود .

سرجیو ماتارلا رییس‌جمهور ایتالیا نیز پیغامی برای برای مراسم ارسال کرد و حمایت خویش از صنعت فیلم مرزو بوم را اعلام‌کرد . این صنعت حدود ۲۰۰ هزار ایتالیایی را در استخدام داراست . وی ذکر کرد اطمینان داراست این جوایز قادر است به عبارتی منزلت خلاقی را پیدا نماید که سبب ساز شکل‌ دریافت کردن نئورئالیسم بعداز نبرد شد .

طی مراسم حدود ۴ هزار تالار سینما در سراسر ایتالیا بیلبوردهای خویش را در حرکتی متحد روشن کردند تا نشان دهند میخواهند مجدد در اولیه زمان درهای خویش را بگشایند .

اشتراک گذاری