در صورتی‌که هزینه پرداختی وزارت ارشاد عیدی است بایستی به همه تعلق گیرد

دسته بندی

اشتراک گذاری

در صورتی‌که هزینه پرداختی وزارت ارشاد عیدی است بایستی به همه تعلق گیرد
پویان کفیلی مدیریت انجمن دستیاران فیلمبردار سینما اعلام‌کرد : چنانچه مبلغ اعطایی وزارت موعظه عنوانش «عیدی» است می بایست به کلیه وابستگی بگیرد به این دلیل که در فرهنگ و تمدن ما عیدی وابسته به همگی است و بینوا و بی نیاز و بزرگ و کوچک نمی شناسد ولی در شرایطی‌که تیتر آن «بسته حمایتی» است موضوع فرق می کند!

او در گفتمان با خبر نگار سینماپرس خاطر نشان نمود : پیش از هر مسأله ای می بایست تیتر کنم صنف ما به همراه ۳ صنف دیگر به دلیل آنکه بخشی از صنف‌ها ضعیف منزل سینما محسوب می شدند توانستند برای همه اعضای شان عیدی اخذ نمایند البته ما با دیگر صنفها سینمایی ملازمت و همراهی کردیم و طومار ای به وزیر متشخص تمدن و پند اسلامی نوشتیم و التماس کردیم که‌این عیدی به سایر سینماگران نیز تخصیص یابد .

کفیلی خاطر نشان کرد : از نگاه اینجانب لزوماً عدالت در تخصیص منابع به صورت تساوی مطلق نیست . صنف‌ها در کلیه جای عالم برای حمایت از ضعفا صورت گرفته اند . قطعا در شرایطی‌که ضابطه عمل در کشور‌ایران برای اصناف به صدق اجرا شود ما دیگر هیچ مشکلی نخواهیم داشت و تمام همت عبد و بنده این است که بتوانیم این ضابطه را در اصناف سینمایی اجرایی کنیم .

دستیار فیلمبردار فیلم های سینمایی «رفقای خوب» و «من یک اهل ایران ام» در جواب بدین سوأل که به عقیده شما چطور می توان متوجه شد چه کسی در سینما نیازمندتر از دیگر افراد است که عیدی بایستی به وی اختصاص یابد اظهار داشت : عبد با این حیث شما همدل هستم قطعاً به صورت ظریف نمی‌توان متوجه شد که چه کسی بیشتر نیازمند امداد است از این رو اینجانب معتقدم می بایست مباحث در بعد ها کلان خیس و مهمتر مطرح شوند و مشکلات سینما و صنف‌ها از ریشه حل شوند تا به خودی خویش چنین معضلاتی در سینما فیس ندهد .

این سینماگر با ارائه یک استراتژی در این راه اذعان کرد : این یک مسأله حاکمیتی است ; چنانچه از پردرآمدها مالیات دریافت شود و پس از اخذ مالیات از آنها به کم درآمدها امداد شود مسلماً بخش اکثر ای از مشکلات مرتفع می شود . اینجانب معتقدم ما بایستی مطالبات مان را عوض کنیم . امروزه در سینمای جمهوری اسلامی ایران اهل یک محل سینما با مشکلات زیادی دست و پنجه قابل انعطاف می نمایند , از جمله آنکه ما کماکان یک قرارداد سرمشق و تیپ نداریم و عملکرد عبد همواره این بوده که به خاطر رفاه درحال حاضر اعضای مان قراردادهای مان را تحت لحاظ ضابطه عمل ببریم .

او در همین راستا تأکید کرد : فعلا قراردادهای سینمایی یک جانبه به نفع تهیه و تنظیم کنندگان میباشند و مخلوق در گرد‌همایی ای که با آقای انتظامی داشتیم از ایشان خواهش کردم که مباحث کلان خیس سینما از جمله همین مسأله قراردادها را برطرف نمایند تا به خودی خویش اکثری از مشکلات سینمای مرز و بوم برطرف شود .

کفیلی خاطر نشان نمود : سینماگران حالت مطلوبی ندارند و این در حالی است که مردمان فقط سلبریتی ها را می‌بینند و میپندارند اوضاع و احوال بقیه هم محلی سینما هم نظیر آنها عالی است ولی همانگونه که یک نوازنده درآمد اندکی داراست ولی خواننده ها درآمدهای میلیاردی دارا‌هستند در سینما هم موقعیت این مدل است و ما به غیر از تعداد انگشت شماری از بازیگران و کارگردانان که درآمدهای نجومی دارا هستند شاهد حقوق و درآمد کم بقیه سینماگران هستیم و از این رو در صورتی مالیات از این پردرآمدها دریافت شود می شود به کم درآمدها یاری کرد و عدالت را در سینما سرازیر ساخت .

این دستیار فیلمبردار خاطر نشان کرد : اینجانب شخصاً یک مدرس زاده و کارمندزاده هستم که بابا و مادرم اولیه مالیات شان کسر می شود سپس با مابقی پولشان معاش می کنند! ما نباید شاهد این رخداد باشیم که سود حساس را بنگاه های مالامال سود اقتصادی میبرند البته دست همسایه فرهنگ و تمدن و هنر خالی است! ما به صورت دور از شوخی ملازمت می‌کنیم که مالیات بدهیم برای این که حمایت و امنیت و بهداشت و بیمه بیکاری داشته باشیم .

او در خاتمه اظهاراتش به موقعیت بحرانی کنونی سینما به دلیل شیوع ویروس مرگبار کرونا اشاره نمود و بیان کرد : در خوش بینانه ترین موقعیت عمل های سینمایی میتوانند از مهرماه آغاز شوند و فعلا موقعیت برای آغاز و ادامه پروژه های سینمایی آماده نیست . تا وقتی که ضابطه و پروتکل های بهداشتی و ایمنی در عمل سینما متن نشوند آغاز هر کاری در سینما پرر یسک است و قطعاً درصورتی که برای اهل یک محل سینما اتفاقی بیفتد کسی پاسخگو نخواهد بود از این رو طی ماه های پیش رو وظیفه متولیان فرهنگی و سینمایی حمایت تمامی جانبه از هم محلی سینما است تا در گذران معاش شان اختلال و نقصانی تولید نشود .

اشتراک گذاری