سریال Game of Thrones بهترین سریال قرن 21

سریال Game of Thrones در یک نظرسنجی مردمی توانست عنوان شایسته ترین محصول تلویزیونی قرن بیست و یکم را کسب نماید ; این سریال بالاتر از سریال‌های مثل Breaking Bad و Chernobyl در رتبه نخستین قرار گرفت .

در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون , سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones ) سریال درام و تخیلی شبکه HBO که از یک رمان داستانی به‌نام نغمه یخ و آتش اثر جورج آر آر مارتین اقتباس شده‌است , موفق شد در یک نظرسنجی مردمی عنوان شایسته ترین محصول تلویزیونی قرن بیست و یکم را به‌خود اختصاص دهد . این سریال دوستداشتنی که از آوریل ۲۰۱۱ ( فروردین ۱۳۹۰ ) تا ماه می ۲۰۱۹ ( اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۸ ) از شبکه HBO درحال پخش بوده است به‌دلیل تناسب بسیار عالی و جذاب میان موضوعات تخیلی با شخصیت‌های قابل اعتماد و باور‌پذیر محبوبیت مضاعف متعددی را در سراسر دنیا کسب نموده است . این سریال که به‌خوبی از عهده ترکیب این دو عامل بسیار اساسی برآمده بدون شک به یک پدیده فرهنگی و جریان اصلی در تاریخ تلویزیون تبدیل شده‌است .

سریال Game of Thrones

این سریال در طول زمان ساخت موفق شد که جوایز بسیاری از جمله چند جایزه گرمی را کسب نماید

اما درکنار تمام این موفقیت‌ها اکثری از اهالی سینما از این سریال خوششان نمی‌آمد که‌این عامل باعث تولید چندین کمپین برضد این سریال شد . بااین‌حال درصورتی که این سریال را دوست داشته باشیم یا این که خیر , می بایست قبول کنیم که‌این اثر یکی از مهم‌ترین تولیدات تلویزیونی تاریخ به حساب می‌آید . به‌هرحال کیفیت سریال بازی تاج و تخت در فصل‌های پایانی آن افت محسوسی را تجربه کرد ; این کاهش کیفیت از فصل ششم سریال شروع شد . در حین مراحل ساخت این سریال در فصل ششم , سازندگان آن اقتباس از کتاب جورج آرآر مارتین را کنار گذاشته و مراحل داستانی آن را خارج از کتاب ادامه دادند ( مارتین در آن زمان موفق نشد که کتاب‌‌ها را سریع به‌پایان برساند ) .

این تصمیم سازندگان سریال باعث شد تا کیفیت و نحوه داستان‌پردازی سریال دچار تغییرات متعددی شود ; تغییراتی که تا پایان سریال ادامه داشت و به‌عقیده اکثری باعث کاهش کیفیت این سریال نسبت به فصل‌های آغازین آن شوید . این تغییرات به‌قدری زیاد شدند که بعداز پخش فصل هشتم ( فصل نهایی ) سریال , عکس‌العمل‌های شدید و قابل توجهی چه از جانب کاربران و چه از جانب منتقدین روانه آن شد . اکثری از کسانی که در طول این سالیان سریال Game of Thrones را دنبال می‌کردند عقیده داشتند که فصل آخر آن بسیار نامنظم , با عجله و ضعیف ساخته شده است . آنها همچنین اعتقاد داشتند سریال به‌دلیل سرعت بالای خود در داستان‌گویی به بسیاری از شخصیت‌های خود که در حین سریال آن‌ها را پردازش کرده بود , خیانت نموده است .

مدتی قبلی سایت Digital Spy در گزارشی بیان کرد که سریال Game of Thrones در یک نظرسنجی مردمی موفق به کسب شایسته ترین محصول تلویزیونی ساخته شده در قرن بیست و یکم شده‌است .

درین گزارش آمده است که این سریال موفق به شکست دادن سریال‌هایی نظیر سریال Breaking Bad و سریال Chernobyl شده و بالاتر از آنها در جایگاه اول قرار گرفته است . این رخداد در حالی رخ داده که هر دو سریال ‌Breaking Bad و چرنوبیل کیفیت بالای خویش و رضایت منتقدین و کاربران را در طول زمان از دست ندادند . رتبه‌های بعدی این فهرست به سریال‌هایی مثل سریال Stranger Things , سریال Doctor who و سریال Sherlock اختصاص دارد .

بدون شک این عنوانی نیست که سریال بازی تاج و تخت به‌دلیل پایان نسبتا ضعیف خویش از دست بدهد . فصل پایانی این سریال درکنار تمام نقدهای منفی موفق شد در بخش‌های متعددی نامزد کسب جایزه گرمی شود ; این سریال موفق شد برنده جایزه بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای اجرای نقش زیاد عالی پیتر دیکلینج و جایزه شایسته ترین سریال درام سال ۲۰۱۹ شود . فصل آخری این سریال همینطور پیروز شد در انجمن صنفی کارگردانان ایالات متحده ( The Directors Guild of America ) در تعدادی بخش نامزد کسب جایزه شود و درکنار آن تعدادی جایزه را درین صنف به‌خود اختصاص دهد . احتمال دارد اکثری از یوزرها و طرف داران سریال‌های تلویزیونی به‌خصوص علاقه مندان این سریال از قرار گرفتن این سریال در رتبه ابتدا این رای‌گیری تعجب نمایند اما جای تعجب ندارد که‌این سریال درکنار فصل پایان نسبتا ضعیف خود لایق تمام ستایش‌ها از جانب هم محلی سینما و تلویزیون خواهد بود .

انتقاد سریال Game of Thrones ; قسمت پایانی فصل هشتم

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است این است که سریال Game of Thrones این رتبه را به‌خاطر تمام فصل‌ها و قسمت‌های خود کسب نموده است . آیا می‌توان یک محصول تلویزیونی را فقط به‌دلیل یک یا این که دو فصل نسبتا ضعیف برای حضور در‌این رتبه‌بندی نادیده گرفت؟ پاسخ به‌طور مسلم منفی خواهد بود . این مسئله واضحی است که فعلا نظرات منفی زیادی پیرامون فصل‌های انتهایی این سریال وجود دارد البته نباید فراموش کنیم که سریال بازی تاج و تخت یکی از مهم‌ترین اثرها تلویزیونی در تاریخ به‌شمار میرود .

درحالی‌که نقد‌های بسیاری درباره شیوه پایان این سریال موجود هست اما با این وجود این سریال موفق شد که استاندارد محصولات تازه تلویزیونی را تغییر‌و تحول دهد . این سریال منجر شد تا جریان حیاتی تلویزیون از این ژانر استقبال بیشتری نماید و رویکرد را برای محصولاتی با پیچیدگی‌های زیاد و مشابه به‌خود آسان‌تر نماید . با وجود تمام موضوعات مثبت و منفی , این سریال بدون شک یکی شایسته ترین مثال‌ها برای دوران طلایی تلویزیون قلمداد میگردد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید