سونی اولین سنسور بر پایه ی هوش مصنوعی را ساخت

دسته بندی

اشتراک گذاری

شرکت سونی از اولی سنسور تصویر بر پایه ی هوش تصنعی جهان پرده برداری کرد . سنسور IMX500 سونی که نیز توان پردازشی داراست و نیز خاطر می‌تواند با توکل بر قابلیت و امکان های خویش در موضوع فرا گرفتن ماشینی تسک های متعدد را در موضوع بصیرت کامپیوتری انجام دهد بی آنکه نیاز به دشوار افزار خاصی داشته باشد . براین اساس آنطور که سونی می گوید مسیر برای ساخت های دوربین های پر سرعت خیس , ارزان خیس و ایمن خیس با توکل بر هوش تصنعی و مصنوعی هموار خواهد شد .

در سالهای اخیر دستگاه های متعدد از گوشی تلفن های هوشمند گرفته تا دوربین های مراقبتی با توکل بر هوش تصنعی و مصنوعی وارد بازار گردیده اند . از فراگرفتن ماشینی نیز نتنها در بهبود کیفیت تصاویر بلکه فهم و شعور خوبتر ویدیوها صحیح نظیر یک بشر امداد گرفته شده‌است ; تشخیص بشر و اشیا از جمله توان های دیده آدم است که آدم سعی می نماید به لطف این تکنولوژی به دوربین ها هم آن را بیفزاید . خلاصه حرف این‌که کاربردهای این فناوری شمارشان زیاد است ( و ولی گهگاه نگران کننده ) و از ایجاد خودرو های خودران گرفته تا آنالیز و نگهداری خودکار از جمله کاربردهای آن است .

سنسور تصویر بر پایه ی هوش تصنعی

ولی بخش اعظمی از نرم افزار ها برای بررسی عکس ها و ویدیوها بایستی آن‌ها‌را به کلاود ارسال نمایند ; فرایندی کُند و بعضی ناامن که دسترسی هکرها به دیتای کلیدی را ممکن می کند . در سناریوهای دیگر تولیدکنندگان بایستی هسته های پردازشی خاصی را روی دستگاه های تولیدی خویش نصب نمایند تا توان محاسباتی بیشتری برای انجام این قبیل کارها پیدا نمایند و این اتفاقی است که در تولیدات اپل , گوگل و هواوی فیس داده است .

هم اکنون البته سونی مدعا شده که حسگر تصویر نو آن راهکاری بی آلایش خیس را نسبت به آنچه گفتیم ارائه می کند .

برند هنسون نایب مدیر کسب و فعالیت و ابداع سونی دراین باره اعلام‌کرد :

برای پیاده سازی این تجهیزات روش های دیگری نیز موجود است . ولی تامل نمی‌کنم که ساخت یک سری میلیارد عددی آنان فعلا مقرون به صرفه باشد .

خواسته وی رایانش حاشیه ای بود که از چیپ های هوش تصنعی و مصنوعی منحصربه‌فرد برای این مراد فایده میگیرد و این چیپ ها به سنسور عکس متصل نیستند .

با این وجود نسل اولیه از سنسور تصویر هوش تصنعی و مصنوعی سونی به‌این زودی ها وارد تولیدها مصرفی از جمله گوشی تلفن های هوشمند یا این که تبلت ها نخواهد شد و در قبال سونی قصد دارااست مشتریان سازمانی و صنعتی را انگیزه قرار دهد . آمازون یکی مشتریان احتمالی این سنسور است که در دکان های Go با امداد دوربین های بر اساس هوش تصنعی و مصنوعی خریداران را تحت حیث می‌گیرد و بهای اجناسی که برداشته اند را محاسبه می نماید .

یک کدام از مزایای این تراشه های هوش تصنعی جدای از مقرون به صرفه بودنشان این است که مستقیما به پشت سنسور تصویر متصل میگردند و در فیض مراحل تشخیص آبجکت ها در درون خویش دوربین انجام خواهد شد و دیگر نیازی به ارسال دیتا برای کلاود یا این که پردازنده های همسایه نخواهد بود .

فروش مثال های تستی از سنسور تصویر IMX500 به مشتریان اول همین حال هم آغاز شده و ارزش اساس برای آن برابر با ۹۳ دلار اعلام شده‌است . سونی ابراز امیدواری کرده که اولیه تولید ها منفعت مند از این سنسور در سه ماهه ابتدا ۲۰۲۱ به بازار بیایند .

اشتراک گذاری