نقد و بررسی زندگی در انیمیشن روح Soul 2020

دسته بندی

اشتراک گذاری

خلاصه ای از انیمیشن روح

نقد و بررسی زندگی در انیمیشن روح

داستان انیمیشن روح , دربارهٔ جو گاردنر , استاد نوازندگی یک مجموعه آوا در متوسطه است. جو که مدام سودای اجرای آهنگ جاز بر صحنه را در فکر خود می ‌پروراند, با تحت تأثیر نهادن دیگر موسیقی ‌دانان جاز, در یک تمرین آزاد در هالف نوت کلاب, این مجال نصیبش میشود و خویش را برای دست یافتن به آرزوهایش مهیا مینماید.

ولی به‌ دنبال حادثه‌ ای منجر میگردد که روح گاردنر از بدنش جدا شود و به سمینار «خود» منتقل شود. مرکزی که در آن روح‌ ها رشدمی کنند و پیش از انتقال به کالبد نوزادان تازه متولد شده، شور و شوق واشتیاق برای معاش پیدا می‌کنند! گاردنر برای برگشت به زمین می بایست بر روی ( یکی از روح‌ های سمینار خویش ) فعالیت نماید.

غافل از این‌که ۲۲ , بعد از سالیان ماندن در آنجا , دیدش نسبت به معاش تغییر کرده و درکی از مفاهیم معاش ندارد! این در حالی است که جو صرفا روش نجات خویش را دگرگون سازی ۲۲ می‌داند…

انیمیشن روح
انیمیشن روح

نقدی کوتاه بر انیمیشن روح Soul

اولین اقدام تحسین برانگیزی که سازندگان انیمیشن روح انجام دادند اینست که در پباده سازی و نمایش و داستان دنیای بعداز مرگ خود , به طور کامل پا را فراتر از آیین‌ها و مذهب‌ها متفاوت جهان گذاشتند.

آن ها کاری کردند که هر کس با هر عقیده‌ای ولو این که بی‌خدا باشد , بتواند با صحبت‌های بیان شده در برنامه کودکان همذات پنداری نماید.

هوشمندی سازندگان تا جایی پیش رفته که چه بسا برای کردار فرشتگان! ( در انیمیشن معلمین هستند ) به هیچ یک از تعاریفی که در کتاب ها مذهبی شده ارجاعی نداده‌اند و مسئولین برزخ را مشابه به نقاشی‌های پیکاسو درآوردند.

آن‌ها جنسی مشابه به «هواژل» دارند و مشخص و معلوم نیست که دقیقا دو بعدی میباشند یا این که سه بعدی و یا این که حتی جامد می‌باشند یا گاز .

انیمیشن روح
انیمیشن روح

در قسمت Great After که دنیا پسابرزخی است نیز برای آغوش گرفتن مرگ , یک روشنایی بزرگ در ظلمت پباده سازی شده که پلکان برقی در راستای آن میرود.

این طرح و شمایل از مردن هم مستقیما به آیین و مذهب خاصی اشاره ندارد و باوری است که میان بیشتر مردمان موجود هست : نوری در ظلمت و به کام مرگ فرو رفتن . پیکسار این بخش را مقداری ترسناک خلق کرده و مثل Inside Out خیلی آشکار به‌این مساله می پردازد و نمیخواهد الکی دروغ بگوید.

بخشی که ارواح درسمت مرگ پیش می روند برای عده‌ای ترسناک است و برای عده‌ای نیست , درواقع تاکید می‌گردد که مرگ برای عده‌ای خشن است و ترسیدن از آن اشکالی ندارد . همانگونه که در Inside Out گفته شد که شیون کردن اشکالی ندارد.

این فیلم تمام سوال ها را نسبت به این‌که روح کجا بود , شرایط فعلی چه می‌کند و کجا می‌رود را جواب می‌دهد , پس در حالتی که یک کودک داشتید که تازه حرف زدن را یاد گرفته و از این چور سوال های می پرسد , این برنامه کودک را برایش بگذارید و تمام .

یکی دیگر از نقاط قوت فیلم بحث گرافیک حیرت انگیز این کارتون است . یعنی در برخی از موارد کاملا حس میکنید که انگار تمامی این ها بوسیله کامپیوتر خلق نشده اند بلکه انگار کلیه آنها به صورت ماکت در دنیای حقیقی هستند!

انیمیشن روح
انیمیشن روح

همین اول کار به شما بگویم که ایده به کار رفته شده در کارتون شاهکار است . این برنامه خردسالان به زیبایی هر چه تمام تر روح را برای شما تعریف می‌نماید . این که چه اتفاقی برایش می افتد , چه قبل از زندگی , چه در زمان زندگی و چه بعداز زندگی.

هنگامی خود من به ایده این فیلم فکرمی کنم با خودم می گویم که مولف و کارگردان عملا برای یک دکمه ( شخصیت اصلی ) یکی‌از شایسته ترین کت های دنیا را دوخته اند و کسی که که آن را ببیند مطلقا با خودش میگوید چه خیاط خوبی داشته این کت.

شخصیت پردازی ها حقیقتا خوب عمل شده اند علی الخصوص شخصیت کلیدی آن که فوق العاده کار شده است . پیچیدگی ها و جا به جا شدن شخصیت ها به طور کامل به شما این قضیه را نشان می دهد که چه نویسنده کارکشته پشت این کارتون وجود دارد .

اشتراک گذاری