هزینه اینترنت در ترکیه

دسته بندی

اشتراک گذاری

اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید، در کنار هزینه‌هایی مانند هزینه‌های هتل محل اقامتتان، خرید و نگهداری خودرو برای رفت‌و‌آمد و هزینه‌ هایی این چنینی، باید برای اینترنت هم مقداری پول کنار بگذارید.

اینترنت همراه ترکیه، از سرعت قابل‌ قبولی برخوردار است و طبق اطلاعات ارائه شده توسط سایت‌های معتبر جهانی، سرعت متوسط اینترنت همراه در ترکیه برابر با 5/31 مگابایت بر ثانیه است. بسیاری از شهرک‌ها و مناطق مدرن ترکیه هم به اینترنت فیبر ‌نوری مجهزند. اینترنت همراه ترکیه، هم‌اکنون از تکنولوژی 4G برخوردار است که مسئولین این کشور در‌صدداند تا با پیاده‌سازی تکنولوژی 5G، سرعت اینترنت در این کشور را به چندین برابر وضعیت کنونی ارتقا دهند.

ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا هزینه‌هایی را که باید برای استفاده از اینترنت بپردازید، برای شما بیان کنیم. بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

خرید سیم‌کارت در ترکیه برای توریست‌ها به چه صورت است؟

سه اپراتور ترک‌سل (Türkcell)، ترک‌تلکوم (Türk Telecom) و ودافون (Vodafone) ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت همراه در ترکیه هستند.

برای خرید سیمکارت در این کشور می‌توانید با به‌ همراه ‌داشتن پاسپورتتان، اقدام به خرید سیمکارت کنید. برای اقامت بیش از یک ماه در ترکیه هم، مجبور به پرداخت مالیات هستید. اگر خانوادگی به این کشور سفر کرده اید، استفاده از یک سیمکارت یا مودم همراه برای اینترنت کل اعضای خانواده می‌تواند تا حد قابل‌توجهی، هزینه‌هایتان را در این کشور کاهش دهد.

شما باید برای دریافت 16 گیگابایت اینترنت ماهانه، 120 لیر بپردازید. ترک‌کلوم، اینترنت روزانه را با قیمت 9 لیر در اختیارتان قرار می‌دهد. هزینه‌ی 1 گیگابایت اینترنت همراه ودافون هم، ماهانه 19 لیر است.

 

محاسبه هزینه اینترنت

 

کدام بسته‌ی اینترنتی برای من به‌صرفه‌تر است؟

مانند اپراتورهای مخابراتی کشور خودمان، اپراتورهای ارائه‌ی دهنده‌ی خدمات در ترکیه هم بسته‌های اینترنتی متفاوتی را هم از نظر زمان استفاده و هم از نظر حجم قابل ‌استفاده در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

 

در هتل‌های ترکیه، اینترنت رایگان است

اگر فقط برای چند روز به این شهر سفر کرده‌اید، می‌توانید هیچ هزینه‌ای برای استفاده از اینترنت نپردازید. چون این امکان را دارید که به صورت رایگان از وای‌فای هتل‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها استفاده‌کنید. پس هنگام رزرو هتل، حتما به این نکته هم توجه کنید که آیا هتل محل اقامتتان وای‌فای رایگان در اختیارتان خواهد‌ گذاشت یا خیر؟

هات‌اسپات سیار، امکان دیگری است که شرکت‌های خدمات‌رسانی این کشور به افرادی که در منزل اقامت دارند، ارائه می‌دهد. هزینه‌ی ارسال این هات‌اسپات‌ها رایگان است و 10 گوشی تلفن همراه به صورت همزمان می‌توانند به این هات‌اسپات‌ها متصل شوند.

اگر بیش از 7 روز از این دستگاه استفاده کنید، می‌توانید از تخفیفات درصدی هم بهره‌مند شوید. اگر طولانی مدت در ترکیه اقامت دارید، از بسته‌های ماهانه و سالانه استفاده کنید. اگر برای چند ماه در کشور ترکیه اقامت دارید، بهتر است از بسته‌های اینترنت ماهانه ی این کشور استفاده کنید. البته خرید این بسته‌های ماهانه در صورتی مقرون به صرفه خواهد بود که شما در یک شهر ساکن باشید. اگر قصد جابه جایی در کشور را دارید، بهتر است از سایر بسته‌های اینترنتی استفاده کنید.

اگر مدت اقامتتان در ترکیه بیش از یک سال است، می‌توانید از بسته‌های اینترنتی سالانه استفاده کنید. در این ‌صورت می‌توانید یک مودم رایگان هم دریافت کنید و در هزینه‌هایتان هم به مقدار زیادی صرفه‌جویی خواهد ‌شد.

 

چگونه برای خرید اینترنت درخواست دهیم؟

امکان خرید اینترنت در این کشور، هم به صورت مجازی و هم به صورت حضوری برای شما فراهم شده ‌است. همه‌ی اپراتورهای تلفن‌همراه ترکیه، در سطح شهر، دفاتری دارند که با مراجعه‌ی و یا تماس با آن‌ها، از امکانات اینترنتی این کشور بهره‌مند شوید. بهتر است کارت اقامتتان را هم هنگام خرید به‌همراه داشته ‌باشید.

 

اجاره‌ی مودم همراه هم مقرون به‌صرفه خواهد بود

در پایان روشی که می‌تواند سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما در سفر به ترکیه شود را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید مودم همراه کرایه کنید و از طریق اتصال 3G یا LTE  اینترنت دریافت کنید. شرکت‌های متفاوتی سازنده‌ی این مودم‌های همراه هستند که مشابه نمونه‌های ایرانی می‌توانید با استفاده از یک یا دو سیم‌کارت، به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید.

 

کلام آخر

بهترین راه برای بهره‌مندی از خدمات اینترنتی در ترکیه، خرید یک سیمکارت و استفاده از بسته‌های اینترنتی است. در این صورت، شما می‌توانید در هر زمان و مکان و بدون دغدغه، از اینترنت همراه برای مسیریابی، مکالمه و ارتباط با دوستانتان بهره‌مند شوید.

اشتراک گذاری